Graduate Dean's award recipients

2019 Graduate Dean's Award Recipients

Graduate Dean's Fellowships

  • Shamminuj Aktar - Computer Science and Engineering
  • Laresa Lynne Dern - Animal and Rangeland Sciences
  • Beatrice Gordon - Hydrologic Sciences
  • Brian Prince - Cell & Molecular Biology
  • Louisiana Montserrat Sanchez Ramos - School of Communitiy Health Sciences
  • Kaitlyn Anne Thomas - Civil & Environmental Engineering

Graduate Dean's Merit Scholars - Spring

  • Olufemi Olamide Ajumobi - School of Community Health Sciences
  • Erin Benson - Biomedical Engineering
  • Crystie Deuter - English
  • Seddigheh Hasanpour Estahbanati - Civil & Environmental Engineering
  • Erika Groh - Geological Sciences and Engineering
  • Sarah Yoda Thomas Hartzell - School of Community Health Sciences
  • Samantha Hoeper - School of Community Health Sciences
  • Tianwen Hui - Geography
  • Aina V. Katsikas - Economics
  • Elizabeth Anne Langdon-Lassagne - Geological Sciences and Engineering
  • Bryson Blake Lingenfelter - Computer Science and Engineering
  • Lauren Alicia Mazurowski - Civil & Environmental Engineering
  • Sophie Rothman - Hydrologic Sciences
  • Samantha Charlotte Lee - Integrative Neuroscience
  • Monica Y. Zepeda Rojo - Clinical Psychology
  • Nathan Charles Thom - Computer Science and Engineering
  • Ashley Rebekah Thompson - Social Psychology
  • Ari Tobi-Aiyemo - Judicial Studies
  • Alana Sydney Walls - Anthropology
  • Ariana Nysha Watkins - Social Psychology
  • Manuela L. Williams - English
  • Huayu Zhou - Computer Science and Engineering

Graduate Dean's Merit Scholars - Fall

  • Julia Ausmus - Public Health
  • Rushikesh Battulwar - Mineral Resources Engineering
  • Mary Brady - Natural Resources & Environmental Science
  • Megan Cannella - English
  • Jena Breanne Casas - Clinical Psychology
  • Pranay Chakraborty - Mechanical Engineering
  • Linh Dieu Do - Chemical and Materials Engineering
  • Michelle E. Dunn - Geological Sciences & Engineering
  • Hatef Firouzkouhi - Atmospheric Sciences
  • Oveis Asgari Gashteroodkhani - Electrical and Biomedical Engineering
  • Salvador Gutierrez-Portocarrero - Chemistry
  • Lacey Elizabeth Hankin - Ecology, Evolution & Conservation Biology
  • Shoeib Heydari - Electrical and Biomedical Engineering
  • Molla S. Islam - Chemistry
  • Katherine R. Johnson - Chemistry
  • Laura M. Johnson - Public Health
  • Sharif Kamran - Computer Science & Engineering
  • Ashish K. Kasar - Mechanical Engineering
  • Dimitrios Kyriakou - Education
  • Elizabeth Durga Mckenna - Civil & Environmental Engineering
  • Samantha Meckes - Clinical Psychology
  • Patricia D. Milham - Mathematics
  • Steven Mueller - Business Administration
  • Iman Niazazari - Electrical Engineering
  • Ecem Ozsahin - Civil & Environmental Engineering
  • Bijan Peik - Mineral Resources Engineering
  • Holly M. Scala - Political Science
  • Francisco Arturo Reinosa Segovia - Clinical Psychology
  • Mary Olegovna Smirnova - Clinical Psychology
  • Fatemeh Tabatabaei - Visual Arts
  • Ilaria Vinci - Statistics and Data Science
  • Michelle Wait - English
  • Christopher Wolfe - Anthropology
  • Ryan J. Wu - Mathematics
  • Xiangjun Zhang - Public Health

Graduate Dean's Award past recipients

  • 2018 award recipients

    Graduate Dean's Fellowships

    • Brianna Preiser - Clinical Psychology
    • Lauren Phillips - Geography
    • Riquel Hafdahl - Social Psychology
    • Xixi Guo - Mechanical Engineering
    • Foram Gathia - Education Informational Technology
    • Aghata Silva - Animal and Rangeland Science

    Merit Scholars 

    • Andrea Corral - Clinical Psychology
    • Elaine Yih-Ning Chu - Anthropology
    • Fatemeh Tabatabaei - Fine Art
    • Francisco Arturo Reinosa Segovia - Clinical Psychology
    • Kristen Ann Broehl - Anthropology
    • Laura M. Johnson - Public Health
    • Samantha Meckes - Clinical Psychology
    • Alicia J. Devault - Social Psychology
    • Amir Ghasemkhani - Computer Science and Engineering
    • Bijan Peik, Sr. - Geo-Engineering
    • Bruce T. Lensch - Public Health
    • Chrystle M. Weigand - Biochemistry
    • Heather B. Winslow - Geological Sciences and Engineering
    • Horohito Norhatan - Political Science
    • Huy X. Pham - Computer Science and Engineering
    • Jenna Weiner - Communication Studies
    • Jorge Valencia Lopez - Geo-Engineering
    • Karla A. Henricksen - Statistics and Data Science
    • Kyle W. Killebrew - Cognitive and Brain Science
    • Liberatus J. Rwebugisa - Education
    • Masoumeh Saber Zaeimian - Biomedical and Medical Engineering
    • Pamela Barraza-Flores - Cellular and Molecular Pharmacology and Physiology
    • Rushikesh Battulwar - Mining Engineering
    • Seyed Pourya Hoseini Alinodehi - Computer Science and Engineering
    • Sima Aznavi - Electrical Engineering
    • Taissa K. Lytchenko - Cognitive and Brain Science
    • Tara Chenielle Langus - STEM Education
    • Babak Azarfar - Mining Engineering
    • Alex John Richardson - Cognitive and Brain Sciences
    • Anjana Parandhaman - Ecology, Evolution, and Conservation Biology
    • Ankita Himmatlal Thakkar - Computer Science and Engineering
    • Hai Huu Nguyen - Computer Science and Engineering
    • Haley Julene Torres - Cell and Molecular Biology
    • Jonathan A. Watkins - English
    • Joshua Thomas Sturtevant - Hydrologic Sciences
    • Kassandra R. Lee - Integrative Neuroscience
    • Leann Silvia - Geography
    • Marie Perez Navarro - Communication Studies
    • Michael Joseph Walecke - English
    • Mollie Ann Mcdonald - Clinical Psychology
    • Rocio Gonzalez - Integrative Neuroscience
    • Silvana G. Cooper - Cellular and Molecular Pharmacology and Physiology
    • Tori Speicher - Biochemistry
    • Brielle Jackson - Criminal Justice 
    • Courtney Lyons - Social Psycology
    • Erica L. Shebs - Animal and Rangeland Science
    • Francine Giotta - Animal and Rangeland Science
    • Gunner Scott - Mechanical Engineering
    • Jacob Andrew MacDonald - NRES
    • Nikhil Rahul Dhabarde - Chemical Engineering
    • Rebecca Nealis Histed - Mechanical Engineering 
    • Shelby Rae Curtis - Social Psychology 
    • Weston Scott Lee - Fine Arts
  • 2017 award recipients

    Graduate Dean's Fellowships

    • Birendra Rana - Geography
    • Grant T. Fairchild - Integrative Neuroscience
    • Isayas Berhe Adhanom - Computer Science and Engineering
    • Katherine Chang - Political Science
    • Mahmoud Amin Aboukifa - Civil and Environmental Engineering
    • Sarah Anne Moody - Social Psychology

    Graduate Dean's Merit Scholars

    • Adrian Matthew Zytkoskee - English
    • Aleksandr Lykhin - Chemistry
    • Alexandra N. Scurry - Integrative Neuroscience
    • Alison Agneray - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Amir Mohammadi Nasab - Mechanical Engineering
    • Ana Teresa DelaRosa - Speech Pathology
    • Angela M. Pitera - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Aramee C. Diethelm - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Arpith Siddaiah - Mechanical Engineering
    • Ayokunle Olagoke - Public Health
    • Blake Watson - English
    • Carrie L. Branch - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Cassie E. Skipper - Anthropology
    • Charles Kwame Amponsah - Statistics and Data Science
    • Chengli Wang - Political Science
    • Christian B. Sinnott - Cognitive and Brain Sciences
    • Chrystle M. Weigand - Biochemistry
    • Colin A. Fox - Biochemistry
    • Daniel R. Szoke - Clinical Psychology
    • David Knupp - Cell and Molecular Biology
    • Derek J. Reaux - Anthropology
    • Devin K. Smith - Biochemistry
    • Dinesh Adhikari - Civil and Environmental Engineering
    • Edurne Arostegui - Center for Basque Studies
    • Edward Mendez - English MA in Public Engagement
    • Edyl Zarah Ymalay-Magdamo Peck - Speech Pathology
    • Evan Murphy - Social Psychology
    • Farzaneh Chalyavi - Chemistry
    • Frances Melhop - Art
    • Frances Rosario Gonzalez - Clinical Psychology
    • Francesco Zuniga - Statistics and Data Science
    • Frank R. Debraga - Criminal Justice
    • Gabriela Rios-Sotelo - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Gurlaz Kaur - Cell and Molecular Biology
    • Hannah M. Carter - Education
    • Harrison B. Hayes - Social Work
    • Heather Slinn - Ecology, Evolution and Conservation Biology
    • Horohito Norhatan - Center for Basque Studies
    • Ian Scot Nesbitt - Sociology
    • Jamey Wilcher - Natural Resources and Environmental Science
    • Jena Breanne Casas - Clinical Psychology
    • Jeremy J. Grubbs - Cell and Molecular Biology
    • Jianqing Wu - Civil and Environmental Engineering
    • Jonathan C. DeBoer - Geography
    • J. Guillermo Villalobos - Social Psychology
    • Julia M. Duncan - Chemistry
    • Julie Williams Regan - Environmental Sciences
    • Kara Emery - Integrative Neuroscience
    • Karla I. Rodriguez - Public Health
    • Kristina Rikkonen - Social Psychology
    • Marinn E. Clampit - Social Work
    • Melissa J. Bedford - Education
    • Mina Khoshdeli - Electrical Engineering
    • Morgan Smith - Communication Studies
    • Nada Amroussia - Public Health
    • Oveis Asgari Gashteroodkhani - Electrical Engineering
    • Paschal Apanga - Public Health
    • Piera Mburia - Environmental Sciences
    • Reuben T. Roberts - Music
    • Rezvan Kazemi Khouzani - Chemistry
    • Roxanne Strahan - Cell and Molecular Biology
    • Sandra M. Loria Salazar - Atmospheric Sciences
    • Scott M. Shumaker - English
    • Seyed Mehdi Rahimi - Biomedical Engineering
    • Stephanie J. Cole - Anthropology
    • Talia L. Retter - Integrative Neuroscience
    • Tandace S. Crane - Communication Studies
    • Tatiana M. Fontelonga - Cellular and Molecular Pharmacology and Physiology
    • Torrie L. Kellie - Social Work
    • Valentina Alaasam - Biology
    • Walid A. Ghani - Mechanical Engineering
    • Xudong Zhang - Cell and Molecular Biology
    • Yuan Sun - Civil and Environmental Engineering
    • Zachary Speth - Cell and Molecular Biology