Graduates honored with awards

Numerous awards presented during final weeks of spring semester

5/25/2012 - By: Staff Reports
Students at graduation In the weeks heading up to Commencement weekend, May 18-19, the University and its many colleges and departments awarded numerous awards to graduating seniors.

Numerous graduating student awards were presented during the final days of the spring 2012 semester at the University of Nevada, Reno.

Below is a list of many of them. Please note that the list below was compiled from awards submitted by an April 20 deadline.

University-wide honors

  • Herz Gold Medal for Outstanding Scholarship: Mathew N. Neben
  • ROTC Governor's Award: Catherine Stokes
  • ROTC President's Award: Zachary Betts
  • Student Employee of the Year: Michelle Bowman
  • Cavanaugh Community Volunteer Award: Christopher John McDonnell
  • Henry Albert Senior Public Service Award: Schinria Islam; Juan Lopez; Gregrette Perry; Pierce Robledo
  • Outstanding Senior Award: Schinria Islam; Maxwell Alderman
  • Phi Kappa Phi Award: Heather Cherry; Dae Hyun Hahm
  • Regents' Scholar Award Graduate: Crystal Colombini
  • Regents' Scholar Award Undergraduate: Muir Morrison
  • Graduate Student Association
  • Outstanding Graduate Student Researcher: Victoria Springer
  • Outstanding Graduating Graduate Student: Angela Spires

College Honors
Agriculture, Biotechnology and Natural Resources

Outstanding Undergraduates

  • Biochemistry & Molecular Biology: Jeffrey Surin; Alexander Shaft; Magda Nowinski
  • Agriculture, Nutrition and Veterinary Science: Nicole Richardson; Lisa Gilmore; Brittanie Miller
  • Natural Resources and Environmental Science: Shannon Swim; Michele Clark; Anthony Bush

Outstanding Graduate Students

  • Biochemistry & Molecular Biology: Minmin (Guizhi) Song
  • Biotechnology: Suman Gurung
  • Agriculture, Nutrition and Veterinary Science: Chiara Velotta
  • Natural Resources and Environmental Science: Cody McKee

College of Business

  • Most Outstanding Senior: Meredith McBride
  • Outstanding Seniors: Tatiana Burkham; Cody Heimerdinger; Justin Morrill; Mathew Neben; Kati Nelson; Colin Proctor; Rachel Sa-Onoy

College of Engineering

  • College Outstanding Service Award: James Johnson

Civil and Environmental Engineering

  • Department Senior Scholar: Erika Horst
  • Outstanding Service: Justin Kunert

Chemical and Materials Engineering

  • Outstanding Service: Kelsey Plank
  • Departmental Senior Scholar: Diane Mar

Computer Science and Engineering

  • Outstanding Service: Marvin Smith
  • Departmental Senior Scholar: Brian Streng

Electrical and Biomedical Engineering

  • Departmental Senior Scholar: Cynthia Hughes
  • Outstanding Service: Stefan Briones

Mechanical Engineering

  • Outstanding Service: Marissa Tsugawa
  • Departmental Senior Scholar: Trevor Cummins

College of Science

Westfall Scholars

  • Biology: Holly Breeden
  • Chemistry: Janell Mahoney
  • Geography: Matthew Barnes
  • Geological Sciences and Engineering: Erica Romero
  • Mathematics and Statistics: Jarrett Kemmerly
  • Physics: Muir Morrison
  • The Vernon E. Scheid Award: Matthew Barnes

Community Health Sciences

  • Wolf Pack Award: Shane Collins
  • Academic Achievement Award: Melissa Neu
  • Honors Award: Emily Stetzer
  • Public Health Service Award: Bonnie Elliott

College of Liberal Arts

  • Dean's Distinguished Scholar: Aaron Benedetti

Outstanding Graduates

  • Social Sciences: Kristina Wiggins
  • Arts: Ashlea Clark
  • Humanities: Taylor Diamond
  • Dean's Award for Service: Nicholas Weiland
  • Dean's Award for Research: Terina Metoyer
  • Dean's Award for Performance/Artistry: Amy  Aramanda
  • Dean's Exemplar Award: Shirley Diaz
  • Dean's Special Recognition: Zachary Betts

Department of English

  • Critical Writing Award: Ilse Grangaard (first place); Sravya Challa (second place)
  • DQ Writing Award: Megan Padilla (fiction); Suzanne Shoemaker (poetry)

Athletics Honors

  • All Western Athletic Conference Team: Annabelle Allen; Jeremy Cole; Olek Czyz; Mike Gallett; Dario Hunt; Danielle Patrick; Tahnee Robinson; Nicole Williams; Brandon Wimberly
  • WAC All-Academic Team: Jacob Anderson; Alex Borcherts; Marie Cove; Matthew Gardner; Britton Murdock; Lais Ogata; Tatiana Santiago; Elizabeth Stott; Garrett Yrigoyen

Senior Scholars and Mentors

College of Agriculture, Biotechnology and Natural Resources

  • Scholar: Cassandra Allen
  • Mentor: Dr. Dale Holcombe

College of Business

  • Scholar: Mathew Neben
  • Mentor: Dr. Rahul Bhargava

College of Education

  • Scholar: Gina Rosa
  • Mentor: Dr. David Crowther

College of Engineering

  • Scholar: Charley Voos
  • Mentor: Dr. Kam Leang

Donald W. Reynolds School of Journalism

  • Scholar: Catherine Stokes
  • Mentor: Ms. Rosemary McCarthy

Division of Health Sciences

  • Scholar: Patricia Milham
  • Mentor: Dr. Leah Skladany

College of Liberal Arts

  • Scholar: Aaron Benedetti
  • Mentor: Dr. James Mardock

College of Science

  • Scholar: Matthew Barnes
  • Mentor: Dr. Scott Mensing

Fair
77°
Currently