University-wide student award winners

2020 yet another big year of student accomplishments

The statue of Mackay looking south across the University Quad

University-wide student award winners

2020 yet another big year of student accomplishments

The statue of Mackay looking south across the University Quad

Much of the rite of passage that is commencement week at the University includes recognition of students who have earned awards for their work during the past academic year.

Several student award winners, such as the recipient of the 2020 Spring Herz Gold Medalist (presented to Tyler Harris, the spring’s graduating senior who has the highest University grade point average with the most letter-graded credits), as well as the University’s Senior Scholars (top graduates from each school and college as well as their faculty mentors) were released earlier in the week.

Below is a list of senior award recipients for the academic year.

University-wide honors

Herz Gold Medal: Tyler J. Harris

ROTC Governor’s Award: Ryan Robert Lutz

ROTC President’s Award: Cody Santos Beato

Thornton Peace Prize: The Young Feminists

Henry Albert Senior Public Service Award: Jacquelynn Tran

Henry Albert Senior Public Service Award: Shelly Ray Shea

Henry Albert Senior Public Service Award: Anthony Noe Martinez

Outstanding Senior Award: Kaitlyn Casey McKenna

Outstanding Senior Award: Emily Olsen

Regents’ Scholar Award, Graduate: Bruce T. Lensch

Regents’ Scholar Award, Undergraduate: Edward R. Cruz

Student Employee of the Year: Quentin P. Burgess

Phi Kappa Phi Award: Aqib Hossain Chowdhury

Phi Kappa Phi Award: Samantha Lanelle DeLeon

Outstanding Graduate Student Researcher: Chevonne Elena Sutter

Outstanding Graduate Student: Sima Aznavi

Outstanding Graduate Student Scholarship, Anthropology: Kristen Broehl

Outstanding Graduate Student Scholarship, Anthropology: Christina McSherry

Outstanding Graduate Student Scholarship, Anthropology: Cassie Skipper

Outstanding Graduate Student Scholarship, Basque Studies: Edurne Arostegui

Outstanding Graduate Student Scholarship, Biochemistry: Haley Toups

Outstanding Graduate Student Scholarship, Cell and Molecular Biology: Isaura Gutierrez

Outstanding Graduate Student Scholarship, Cell and Molecular Biology: Justine Habibian

Outstanding Graduate Student Scholarship, Civil and Environmental Engineering: Hamed Hasani

Outstanding Graduate Student Scholarship, Ecology, Evolution, and Conservation Biology: Angela Pitera

Outstanding Graduate Student Scholarship, Electrical and Biomedical Engineering: Oveis Asgari Gashteroodkhani

Outstanding Graduate Student Scholarship, Electrical Engineering: Mukesh Gautam

Outstanding Graduate Student Scholarship, Geography: Heather Benson

Outstanding Graduate Student Scholarship, Literature: Megan Cannella

Outstanding Graduate Student Scholarship, Pavement Engineering: Rami Chkaiban

College Honors

College of Agriculture, Biotechnology & Natural Resources Senior Scholar: Edward R. Cruz

College of Business Senior Scholar: Nayeli Villalobos Rodriguez

School of Community Health Sciences Senior Scholar: Brooke Zoe Eriksen

School of Community Health Sciences, Academic Achievement, Public Health: Gianna Isabella Lagorio

School of Community Health Sciences, Academic Achievement, Kinesiology: Brooke Zoe Eriksen

School of Community Health Sciences, Wolf Pack Award, Public Health: Gabrielle M. Palmer

School of Community Health Sciences, Wolf Pack Award, Kinesiology: Shuangxue Zheng

College of Education Senior Scholar: Brianna Esquivel

College of Engineering Senior Scholar: Derek D. Stratton

College of Engineering Outstanding Service Award: Barry Alexander Jones

College of Engineering Civil & Environmental Engineering Department Scholar: Austin Thomas Lowe

College of Engineering Civil & Environmental Engineering Department Service: Emily Grace McKenzie

College of Engineering Chemical & Materials Science Department Scholar: Pablo Izquierdo

College of Engineering Chemical & Materials Science Department Service: Jonathan Gutierrez

College of Engineering Computer Science & Engineering Department Scholar: Matthew Moonkyu Beck

College of Engineering Computer Science & Engineering Department Service: William S. Garner

College of Engineering Electrical & Biomedical Engineering Department Scholar: Benjamin Casey Fritz

College of Engineering Electrical & Biomedical Engineering Department Service: Michelle Falcon Mujica

College of Engineering Mechanical Engineering Department Scholar: Nathaniel Tate Strother

College of Engineering Mechanical Engineering Department Service: Barry Alexander Jones

Donald W. Reynolds School of Journalism Senior Scholar: Katie McGlynn Grinsell

College of Liberal Arts Senior Scholar: Natashja K. Atherton

School of Medicine Senior Scholar: Janna Mitsuko Ishikawa

Orvis School of Nursing Senior Scholar: Sarah K. Belheir

Orvis School of Nursing Dean’s Award BSN Program: Nathan E. Burke

Orvis School of Nursing Dean’s Award BSN Program: Anna Maria Hardiman

Orvis School of Nursing Dean’s Award RN-BSN Program: Carleen Joan Wood

Orvis School of Nursing Dean’s Award MSN Program:  Brian J. Dankowski

Orvis School of Nursing Dean’s Award DPN Program:  Laura Ann Breu

College of Science Senior Scholar: Guglielmo Graziano Panelli

School of Social Work Senior Scholar: Emily Lynn Morgan

Athletics Awards

Academic All Mountain West: Carrington D. Tolliver, Soccer

Academic All Mountain West: Emelie Elisabeth Small, Soccer

Academic All Mountain West: Madison A. Hairston, Soccer

Academic All Mountain West: Olivia Rae Torres, Soccer

Academic All Mountain West: Sara N. Olanda, Soccer

Academic All Mountain West: Shane Austin Gustafson, Baseball

Academic All Mountain West: Shannon Wiles Palladino, Track & Field/Cross Country

Academic All Mountain West:  Aaliyah Jochelle Earl, Track & Field/Cross Country

Academic All Mountain West: Anastasia Gorbacheva, Tennis

Academic All Mountain West: Benjamin Lewis Putman, Football

Academic All Mountain West: Camryn T. Rocha, Volleyball

Academic All Mountain West: Claudia Herrero, Tennis

Academic All Mountain West: James Gray Davis, Football

Academic All Mountain West: Jennifer Marie Krause, Tennis

Academic All Mountain West: Julien Pierre Felix Evrard, Tennis

Academic All Mountain West: Kameron Charles Toomer, Football

Academic All Mountain West: Katarina Lee Stashyn, Track & Field/Cross Country

Academic All Mountain West: Kathryn Elizabeth Rutherford, Golf

Academic All Mountain West: Mackenzie Goins, Softball

Academic All Mountain West: Lauryn Massic, Track & Field/Cross Country

Academic All Mountain West: Miles Roby Beach, Football

Academic All Mountain West: Nathaniel Kekoa Nui Edwards, Football

Academic All Mountain West: Otis R. Statum Jr., Baseball

Academic All Mountain West: Vernon Wesley Conaway V, Football

Academic All Mountain West: Tamera Shmitova, Swimming & Diving

Academic All Mountain West: Tina Lao, Track & Field/Cross Country

All Mountain West:  Claudia Herrero, Tennis

All Mountain West: Jaylon Anthony McLaughlin, Baseball

All Mountain West: Julien Pierre Felix Evrard, Tennis

All Mountain West: Mackenzie Goins, Softball

All Mountain West: Sadaria C. McAlister, Softball

All Mountain West: Samuel Cobrn Harned, Golf

All Mountain West: Shuang Zheng, Swimming & Diving

All Mountain West: Tamera Shmitova, Swimming & Diving

All Mountain West Honorable Mention: Vernon Wesley Conaway V, Football

All Mountain West Honorable Mention: Lindsey Drew, Basketball

All Mountain West First Team: Jalen Harris, Basketball

All Mountain West Third Team: Jaaziel Dante Johnson, Basketball

All Tournament Puerto Vallarta College Challenge: Mackenzie Goins, Softball

CoSIDA Academic All-District: Vernon Wesley Conaway V, Football

Eight-Time Mountain West Champion: Shuang Zheng, Swimming & Diving

Inducted Into The National Football Foundation’s Hampshire Society: Vernon Wesley Conaway V, Football

Mountain West Champion: Tamera Shmitova, Swimming & Diving

Mountain West Player of the Year: Claudia Herrero, Tennis

Mountain West Scholar Athlete: Anastasia Gorbacheva, Tennis

Mountain West Scholar Athlete: Camryn T. Rocha, Volleyball

Mountain West Scholar Athlete: Carrington D. Tolliver, Soccer

Mountain West Scholar Athlete: Claudia Herrero, Tennis

Mountain West Scholar Athlete: Emelie Elisabeth Small, Soccer

Mountain West Scholar Athlete: Katarina Lee Stashyn, Track & Field/Cross Country

Mountain West Scholar Athlete: Mackenzie Goins, Softball

Mountain West Scholar Athlete: Lauryn Massic, Track & Field/Cross Country

Mountain West Scholar Athlete: Olivia Rae Torres, Soccer

Mountain West Scholar Athlete: Vernon Wesley Conaway V

Mountain West Scholar Athlete: Sara N. Olanda, Soccer

Mountain West Scholar Athlete: Shannon Wiles Palladino, Track & Field/Cross Country

Mountain West Sixth Man of the Year:  Jaaziel Dante Johnson, Basketball

Mountain West Sixth Man of the Year:  Nisre Zouzoua, Basketball

NCAA Diver of the Year: Shuang Zheng, Swimming & Diving

Twice Mountain West Diver of the Year: Shuang Zheng, Swimming & Diving

Two-Time NCAA Champion: Shuang Zheng, Swimming & Diving

Latest From

Nevada Today

;