Spring 2018 Labs

Director of undergraduate labs: Bernhard Bach

ATTENTION STUDENTS:
Per new policy, there will be no make-up labs.

Date PHYS 151L PHYS 180L PHYS 152L PHYS 181L PHYS 182L

Week 4

2/12

Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 208)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 212)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 209)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 210)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 201/203)

Week 5

2/19

Accuracy Of Measurements
(DMS 208)
Normal Distribution
(DMS 212)
Oscilloscope &
DMM
(DMS 209)
Oscilloscope &
DMM
(DMS 210)
Introductory Optics System
(DMS 201/203)

Week 6

2/26

Force Table
(DMS 208)
Understanding Motion I & II
(DMS 212)
Mapping Electric Fields
(DMS 209)
Gas Law
(DMS 210)
Introductory Optics System
(DMS 201/203)

Week 7

3/5

Understanding Motion I & II
(DMS 212)
Force Table
(DMS 208)
Electrostatics
(DMS 209)
Heat of Fusion
(DMS 210)
Interferometer Systems
(DMS 201/203)

Week 8

3/12

Conservation of Momentum
(DMS 208)
Acceleration on an Air Track
(DMS 212)
Ohm's Law
(DMS 210)
Electrostatics
(DMS 209)
Electron Diffraction
(DMS 201/203)

Week 9

3/19

No Labs the Week of Spring Break

Week 10

3/26

Uniform Circular Motion 
(DMS 210)
Conservation of Momentum
(DMS 208)
EMF Source
RC Circuits
(DMS 209)
Thermal Expansion 
(DMS 212)
h/e Apparatus
(DMS 201/203)

Week 11

4/2

Equilibrium of Non-concurrent Forces 
(DMS 212)
Uniform Circular Motion 
(DMS 210)
Elect. Equiv. of Heat
Mag. Induction 
(DMS 208)
Mapping Electric Fields
(DMS 209)
The Frank Hertz Experiment
(DMS 201/203)

Week 12

4/9

Archimedes' Principle
(DMS 210)
Scalar Product 
(DMS 208)
e/m Experiment
(DMS 209)
EMF Source
(DMS 212)
Balmer Series of Hydrogen Spectrum
(DMS 201/203)

Week 13

4/16

Gas Law 
(DMS 210)
Torque
(DMS 212)
Refraction 
(DMS 208)
e/m Experiment
(DMS 209)
Bragg Reflection
(DMS 201/203)

Week 14

4/23

Heat of Fusion
(DMS 210)
Rotational Kinetic Energy
(DMS 212)
Thin Lenses
(DMS 209)
Electrical Equiv. of Heat
(DMS 208)
Bragg Reflection Lattice
(DMS 201/203)

Week 15

4/30

Linear Harmonic Motion
(DMS 210)
Standing Wave in Air
(DMS 212)
Double-Slit Diffraction
(DMS 209)
RC/RCL Circuit
(DMS 208)

Spring 2018 TA Schedule

Section Time & Day TA Syllabus
151.1101 1:00pm - 3:00pm (Wednesday) Conner Dailey Syllabus
151.1102 3:00pm - 5:00pm (Wednesday) Conner Dailey Syllabus
151.1103 8:00am - 10:00am (Thursday) Demitri Call Syllabus
151.1104 10:00am - 12:00pm (Tuesday) Jacob Fausett Syllabus
151.1105 10:00am - 12:00pm (Thursday) Demitri Call Syllabus
151.1106 10:00am - 12:00pm (Wednesday) Karimar Ledesma Syllabus
151.1107 5:00pm - 7:00pm (Tuesday) Seth Kreher Syllabus
151.1201 5:00pm - 7:00pm (Wednesday) Conner Dailey Syllabus
151.1202 1:00pm - 3:00pm (Tuesday) Jacob Fausett Syllabus
151.1203 3:00pm - 5:00pm (Thursday) Demitri Call Syllabus
151.1204 3:00pm - 5:00pm (Tuesday) Jacob Fausett Syllabus
151.1205 5:00pm - 7:00pm (Thursday) Seth Kreher Syllabus
151.1206 8:00am - 10:00am (Wednesday) Karimar Ledesma Syllabus
152.1101 8:00am - 10:00am (Tuesday) Brandon Griffin Syllabus
152.1102 1:00pm - 3:00pm (Tuesday) Brandon Griffin Syllabus
152.1103 1:00pm - 3:00pm (Wednesday) Alex Angermeier Syllabus
152.1104 10:00am - 12:00pm (Tuesday) Brandon Griffin Syllabus
152.1105 5:00pm - 7:00pm (Wednesday) Alex Angermeier Syllabus
152.1106 5:00pm - 7:00pm (Thursday) Cameron Allen Syllabus
152.1107 1:00pm - 3:00pm (Thursday) Cameron Allen Syllabus
152.1108 3:00pm - 5:00pm (Tuesday) Nuvraj Bilkhu Syllabus
152.1109 5:00pm - 7:00pm (Tuesday) Nuvraj Bilkhu Syllabus
152.1110 3:00pm - 5:00pm (Wednesday) Alex Angermeier
152.1111 8:00am - 10:00am (Thursday) Cameron Allen Syllabus
180.1001 10:00am - 12:00pm (Tuesday) Kaylan Yesoda Syllabus
180.1002 1:00pm - 3:00pm (Tuesday) Hatef Firouzkouhi Syllabus
180.1003 5:00pm - 7:00pm (Tuesday) Kaylan Yesoda Syllabus
180.1004 3:00pm - 5:00pm (Wednesday) David Kirkland Syllabus
180.1005 8:00am - 10:00am (Thursday) Lei Chen Syllabus
180.1006 10:00am - 12:00pm (Thursday) Lei Chen Syllabus
180.1007 1:00pm - 3:00pm (Thursday) Hatef Firouzkouhi Syllabus
180.1008 3:00pm - 5:00pm (Tuesday) David Kirkland Syllabus
180.1009 3:00pm - 5:00pm (Thursday) David Kirkland Syllabus
180.1010 5:00pm - 7:00pm (Thursday) Lei Chen Syllabus
180.1011 5:00pm - 7:00pm (Wednesday) Hatef Firouzkouhi Syllabus
180.1012 8:00am - 10:00am (Wednesday) Jeff Rowland Syllabus
180.1013 8:00am - 10:00am (Tuesday) Kaylan Yesoda Syllabus
180.1014 10:00am - 12:00pm (Wednesday) Jeff Rowland Syllabus
180.1015 1:00pm - 3:00pm (Wednesday) Jeff Rowland Syllabus
180.1016 10:00am - 12:00pm (Friday) Ju-Yin Chao Syllabus
180.1017 8:00am - 10:00am (Friday) Ju-Yin Chao Syllabus
181.1001 10:00am - 12:00pm (Tuesday) Ugne Dargyte Syllabus
181.1002 1:00pm - 3:00pm (Tuesday) Thishan Karandana Syllabus
181.1003 5:00pm - 7:00pm (Tuesday) Saroj Dhital Syllabus
181.1004 3:00pm - 5:00pm (Wednesday) Jordan Dargert Syllabus
181.1005 1:00pm - 3:00pm (Thursday) Jordan Dargert Syllabus
181.1006 5:00pm - 7:00pm (Wednesday) Saroj Dhital Syllabus
181.1007 3:00pm - 5:00pm (Tuesday) Thishan Karandana Syllabus
181.1008 3:00pm - 5:00pm (Thursday) Jordan Dargert Syllabus
181.1009 8:00am - 10:00am (Tuesday) Ugne Dargyte Syllabus
181.1010 8:00am - 10:00am (Friday) Pramod Adhikari Syllabus
181.1011 5:00pm - 7:00pm (Thursday) Saroj Dhital Syllabus
181.1012 10:00am - 12:00pm (Friday) Pramod Adhikari Syllabus
182.1001 2:30pm - 5:30pm (Tuesday) Emil Petkov Syllabus