Fall 2018 Lab Schedule & Locations

Director of undergraduate labs: Bernhard Bach

ATTENTION STUDENTS:
Per new policy, there will be no make-up labs.

Date PHYS 151L PHYS 180L PHYS 152L PHYS 181L PHYS 182L

Week 2

9/3

Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 208)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 212)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 209)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 210)
Orientation
Format of Lab Reports

(DMS 201/203)

Week 3

9/10

Accuracy Of Measurements
(DMS 208)
Normal Distribution
(DMS 212)
Oscilloscope &
DMM
(DMS 209)
Oscilloscope &
DMM
(DMS 210)
Introductory Optics System
(DMS 201/203)

Week 4

9/17

Force Table
(DMS 208)
Understanding Motion I & II
(DMS 212)
Mapping Electric Fields
(DMS 209)
Gas Law
(DMS 210)
Introductory Optics System
(DMS 201/203)

Week 5

9/24

Understanding Motion I & II
(DMS 212)
Force Table
(DMS 208)
Electrostatics
(DMS 209)
Heat of Fusion
(DMS 210)
Interferometer Systems
(DMS 201/203)

Week 6

10/1

Equilibrium of Non-concurrent Forces
(DMS 208)
Acceleration on an Air Track
(DMS 212)
Ohm's Law
(DMS 210)
Electrostatics
(DMS 209)
Electron Diffraction
(DMS 201/203)

Week 7

10/8

Conservation of Momentum
(DMS 212)
Scalar Product
(DMS 208)
EMF Source RC Circuits
(DMS 209)
Thermal Expansion
(DMS 210)
h/e Apparatus
(DMS 201/203)

Week 8

10/15

Uniform Circular Motion 
(DMS 210)
Conservation of Momentum
(DMS 212)
Elect. Equiv. of Heat
Mag. Induction

(DMS 208)
Mapping Electric Fields
(DMS 209)
The Frank Hertz Experiment
(DMS 201/203)

Week 9

10/22



No Labs the Week of Oct 22


Week 10

10/29

Archimedes' Principle
(DMS 208)
Uniform Circular Motion
(DMS 210)
e/m Experiment
(DMS 209)
EMF Source
(DMS 212)
Balmer Series of Hydrogen Spectrum
(DMS 201/203)

Week 11

11/5

Gas Law 
(DMS 210)
Torque
(DMS 212)
Refraction 
(DMS 208)
e/m Experiment
(DMS 209)
Emission Spectroscopy
(DMS 201/203)

Week 12

11/12

Heat of Fusion
(DMS 210)
Rotational Kinetic Energy
(DMS 212)
Thin Lenses
(DMS 209)
Electrical Equiv. of Heat
(DMS 208)
Absorbance of Chlorophyll
(DMS 201/203)

Week 13

11/19



No Labs the Week of Nov 19

Week 14

11/26

Linear Harmonic Motion
(DMS 210)
Standing Wave in Air
(DMS 212)
Double-Slit Diffraction
(DMS 209)
RC/RCL Circuit
(DMS 208)
No Labs

Fall 2018 TA Schedule

Section Time & Day TA Syllabus
151.1101 10am - 12pm (Tuesday) Jordan Dargert Syllabus
151.1102 3pm - 5pm (Tuesday) Jeremiah Paul Syllabus
151.1103 1pm - 3pm (Wednesday) Alex Angermeier Syllabus
151.1104 3pm - 5pm (Wednesday) Alex Angermeier Syllabus
151.1105 8am - 10am (Thursday) Enac Gallardo Diaz Syllabus
151.1106 8am - 10am (Tuesday) Jordan Dargert Syllabus
151.1107 1pm - 3pm (Tuesday) Jordan Dargert Syllabus
151.1108 10am - 12pm (Wednesday) Kalyan Yesoda Syllabus
151.1109 5pm - 7pm (Wednesday) Alex Angermeier Syllabus
151.1110 1pm - 3pm (Thursday) Cameron Allen Syllabus
151.1111 3pm- 5pm (Thursday) Cameron Allen Syllabus
151.1112 5pm - 7pm (Thursday) Cameron Allen Syllabus
151.1113 10am - 12pm (Thursday) Kalyan Yesoda Syllabus
151.1115 10am - 12pm (Friday) Kalyan Yesoda Syllabus
151.1116 5pm - 7pm (Tuesday) Jeremiah Paul Syllabus
151.1117 8am - 10am (Wednesday) Enac Gallardo Diaz Syllabus
152.1101 8am - 10am (Tuesday) Jeff Rowland Syllabus
152.1102 1pm - 3pm (Tuesday) Jeff Rowland Syllabus
152.1103 1pm - 3pm (Wednesday) Seth Kreher Syllabus
152.1104 10am - 12pm (Tuesday) Seth Kreher Syllabus
152.1105 5pm - 7pm (Wednesday) Sean Colgan Syllabus
152.1106 5pm - 7pm (Thursday) Sean Colgan Syllabus
152.1108 1pm - 3pm (Thursday) Jeff Rowland Syllabus
152.1109 10am - 12pm (Thursday) Seth Kreher Syllabus
180.1001 10am - 12pm (Tuesday) Pramod Adhikari Syllabus
180.1002 1pm - 3pm (Tuesday) David Lancaster Syllabus
180.1003 5pm - 7pm (Tuesday) Saroj Dhital Syllabus
180.1004 3pm - 5pm (Wednesday) Thishan Karandana Syllabus
180.1005 8am - 10am (Thursday) Di Xiao Syllabus
180.1006 10am - 12pm (Thursday) Pramod Adhikari Syllabus
180.1007 1pm - 3pm (Thursday) Aidan Klemmer Syllabus
180.1008 3pm - 5pm (Tuesday) Colin Bradley Syllabus
180.1009 3pm - 5pm (Thursday) Ryan Schoenfeld Syllabus
180.1010 5pm - 7pm (Thursday) Saroj Dhital Syllabus
180.1011 5pm - 7pm (Wednesday) Thishan Karandana Syllabus
180.1012 8am - 10am (Tuesday) Di Xiao Syllabus
181.1001 10am - 12am (Tuesday) Mohammad Sadrian Syllabus
181.1002 1pm - 3pm (Tuesday) Andrew Schmitz Syllabus
181.1003 3pm - 5pm (Wednesday) Lei Chen Syllabus
181.1004 10am - 12pm (Thursday) Rebekah Hermsmeier Syllabus
181.1005 1pm - 3pm (Thursday) Rebekah Hermsmeier Syllabus
181.1006 5pm - 7pm (Wednesday) Lei Chen Syllabus
181.1007 3pm - 5pm (Tuesday) Jingting Huang Syllabus
181.1008 3pm - 5pm (Thursday) Ju-Yin Chao Syllabus
181.1009 5pm - 7pm (Tuesday) Jingting Huang Syllabus
181.1010 8am - 10am (Tuesday) Mohammad Sadrian Syllabus
181.1011 5pm - 7pm (Thursday) Ju-Yin Chao Syllabus
181.1012 10am - 12pm (Wednesday) Andrew Schmitz Syllabus
181.1013 1pm - 3pm (Wednesday) Lei Chen Syllabus
181.1014 8am - 10am (Friday) Ju-Yin Chao Syllabus
182.1001 2:30pm - 5:30pm (Tuesday) Nuvraj Bilkhu  Syllabus