2022 Spring Awards winners

Outstanding International Graduate Student Scholarship

  • Dian Li, Materials Science, and Engineering
  • Farzaneh Ebrahimzadeh Holsau, English Literature
  • Hung Nguyen, Computer Science, and Engineering
  • Khondker Fariha Hossain, Computer Science, and Engineering
  • Maria SOle Bonarota, Environmental Sciences
  • Masoud Asgharian Rostami, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Mayamin Hamid Raha, Computer Science, and Engineering
  • Md Hafizur Rahman, Mechanical Engineering
  • Olufemi Ajumobi, Public Health
  • Prichard Tembo, Chemical Engineering
  • Roya Salek Shahrezaie, Computer Science and Engineering
  • Sampada Karandikar, Interdisciplinary Social Psychology
  • Sharif Amit Kamran, Computer Science, and Engineering
  • Soumya Sikdar, Mechanical Engineering

Outstanding Graduate Student Scholarship

  • Abrar Shahriar, Environmental Engineering
  • Adea Badivuku, Doctor of Musical Arts Piano Performance
  • Alec Brennan, Chemistry
  • Aramee Diethelm, Biology
  • Ben Sonnenberg, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Bobby Lee, MFA
  • Cossette Canovas, Clinical Psychology
  • Merbin John, Mechanical Engineering
  • Revanth Konda, Mechanical Engineering
  • Sarah Hartzell, Public Health
  • Trevor Faske, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Valentina Alassam, Ecology, Evolution and Conversation Biology
  • Xinying Wang, Computer Science, and Engineering

Milt Glick Scholarship 

  • Jennifer Heppner, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Luke Rizzotto, MFA

Outstanding Graduating Graduate Student Researcher Award

  • Revanth Konda, Mechanical Engineering
  • Richard Rosencrance, Anthropology
  • Saeede Kadivar, Metallurgical Engineering
  • Sogol Mozafari, Information Systems

Outstanding Graduating Graduate Student Award

  • Christina McSherry, Anthropology
  • Megan Winegardner, MFA

Outstanding Creative Writer Scholarship

  • Hondo Brisbin, Animal and Rangeland Science

Outstanding Continuing Artist Scholarship

  • Luke Rizzotto, MFA

Research, Travel and Materials Grant Program

  • Anson Call, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Brian Prince, Biochemistry
  • Chanchanok Sudta, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Kasra Shamsaei, Civil and Environmental Engineering
  • Katherine Strain, Ecology, Evolution and Conservation Biology 
  • Laresa Dern, Anthropology
  • Madison Harris, Biology
  • Mohammadreza Sadrian, Atmospheric Science
  • Sonya Hernandez, Media Innovation
  • Stephanie Reyes, Clinical Psychology
  • Tatiana Vlemincq-Mendieta, Anthropology

Outstanding Graduate Teaching Award

  • Devon Picklum, Ecology, Evolution and Conservation Biology
  • Matthew Ohemeng, Statistics and Data Science
  • Nicole Elias, Pavement Engineering and Science Program
  • Ulyses Dorantes, Gender, Race and Identity

Outstanding Graduate Student Service Award

  • Alec Brennan, Chemistry
  • Ellen Wilson, Biology
  • Francisco Reinose Segovia, Clinical Psychology
  • Stephanie Coronado, Ecology, Evolution and Conservation Biology

Vada Trimble Outstanding Mentor Award

  • Lorraine T. Benuto, Clinical Psychology
  • Miya Hannan, MFA