Student awared winners

Spring 2020 student award winners

Congratulations to all Spring 2020 awardees

University-wide Honors

Spring 2020 University award winners
Award Name
Herz Gold Medal for Outstanding Scholarship Tyler J. Harris
R.O.T.C Governor's Award Ryan Robert Lutz
R.O.T.C President's Award Cody Santos Beato
Cavanaugh Community Volunteer Award Jamie Eileen Poston
Thornton Peace Prize The Young Feminists
Henry Albert Senior Public Service Award Jacquelynn Tran
Henry Albert Senior Public Service Award Shelly Ray Shea
Henry Albert Senior Public Service Award Mackenzie R. Kent
Henry Albert Senior Public Service Award Anthony Noe Martinez
Outstanding Senior Award Kaitlyn Casey McKenna
Outstanding Senior Award Emily Olsen
Regents' Scholar Award, Graduate Bruce T. Lensch
Regents' Scholar Award, Undergraduate Edward Renne Cruz
Student Employee of the Year Quentin P. Burgess
Phi Kappa Phi Award Aqib Hossain Chowdhury
Phi Kappa Phi Award Samantha Lanelle De Leon
Outstanding Graduate Student Researcher Chevonne Elena Sutter
Outstanding Graduate Student Sima Aznavi

College Honors

Spring 2020 College award winners
College Award Name
College of Agriculture, Biotechnology and Natural Resources Senior Scholar Edward E. Cruz
College of Business Senior Scholar Nayeli Villalobos Rodriguez
School of Community Health Sciences Senior Scholar Brooke Zoe Eriksen
School of Community Health Sciences Academic Achievement Award, Public Health Gianna Isabella Lagorio
School of Community Health Sciences Academic Achievement Award, Kinesiology Brooke Zoe Eriksen
School of Community Health Sciences Wolf Pack Award, Public Health Gabrielle M. Palmer
School of Community Health Sciences Wolf Pack Award, Kinesiology Shuangxue Zheng
College of Education Senior Scholar Brianna Esquivel
College of Engineering Senior Scholar Derek D. Stratton
College of Engineering College Outstanding Service Award Barry Alexander Jones
College of Engineering Civil & Environmental Engineering Department Scholar Austin Thomas Lowe
College of Engineering Civil & Environmental Engineering Department Service Emily Grace McKenzie
College of Engineering Chemical & Materials Science Department Scholar Pablo Izquierdo
College of Engineering Chemical & Materials Science Department Service Jonathan Gutierrez
College of Engineering Computer Science & Engineering Department Scholar Matthew Moonkyu Beck
College of Engineering Computer Science & Engineering Department Service William S. Garner
College of Engineering Electrical &Biomedical Engineering Department Scholar Benjamin Casey Fritz
College of Engineering Electrical &Biomedical Engineering Department Service Michelle Falcon Mujica
College of Engineering Mechanical Engineering Department Scholar Nathaniel Tate Strother
College of Engineering Mechanical Engineering Department Service Barry Alexander Jones
Donald W. Reynolds School of Journalism Senior Scholar Katie McGlynn Grinsell
College of Liberal Arts Senior Scholar Natashja K. Atherton
School of Medicine Senior Scholar Janna Mitsuko Ishikawa
Orvis School of Nursing Senior Scholar Sarah K. Belheir
Orvis School of Nursing Dean's Award BSN Program Nathan E. Burke
Orvis School of Nursing Dean's Award BSN Program Anna Maria Hardiman
Orvis School of Nursing Dean's Award RN- BSN Program Carleen Joan Wood
Orvis School of Nursing Dean's Award MSN Program Brian J. Dankowski
Orvis School of Nursing Dean's Award DPN Program Laura Ann Breu
College of Science Senior Scholar Guglielmo Graziano Panelli
School of Social Work Senior Scholar Emily Lynn Morgan

Athletics awards

Spring 2020 Athletics awards winners
Honor Name Sport
Academic All- Mountain West Carrington D. Tolliver Soccer
Academic All- Mountain West Emelie Elisabeth Small Soccer
Academic All- Mountain West Madison A. Hairston Soccer
Academic All- Mountain West Olivia Rae Torres Soccer
Academic All- Mountain West Sara N. Olanda Soccer
Academic All- Mountain West Shane Austin Gustafson Baseball
Academic All- Mountain West Shannon Wiles Palladino Track & Field / Cross Country
Academic All-Mountain West Aaliyah Jochelle Earl Track & Field / Cross Country
Academic All-Mountain West Anastasia Gorbacheva Tennis
Academic All-Mountain West Benjamin Lewis Putman Football
Academic All-Mountain West Camryn T. Rocha Volleyball
Academic All-Mountain West Claudia Herrero Tennis
Academic All-Mountain West James Gray Davis Football
Academic All-Mountain West Jennifer Marie Krause Golf
Academic All-Mountain West Julien Pierre Felix Evrard Tennis
Academic All-Mountain West Kameron Charles Toomer Football
Academic All-Mountain West Katarina Lee Stashyn Track & Field / Cross Country
Academic All-Mountain West Kathryn Elizabeth Rutherford Golf
Academic All-Mountain West Mackenzie Goins Softball
Academic All-Mountain West Lauryn Massic Track & Field / Cross Country
Academic All-Mountain West Miles Roby Beach Football
Academic All-Mountain West Nathaniel Kekoa Nui Edwards Football
Academic All-Mountain West Otis R. Statum Jr. Baseball
Academic All-Mountain West Vernon Wesley Conaway V Football
Academic All-Mountain West Tamera Shmitova Swimming & Diving
Academic All-Mountain West Tina Lao Track & Field / Cross Country
All-Mountain West Claudia Herrero Tennis
All-Mountain West Jaylon Anthony McLaughlin Baseball
All-Mountain West Julien Pierre Felix Evrard Tennis
All-Mountain West Mackenzie Goins Softball
All-Mountain West Sadaria C. McAlister Softball
All-Mountain West Samuel Cobrn Harned Golf
All-Mountain West Shuang Zheng Swimming & Diving
All-Mountain West Tamera Shmitova Swimming & Diving
All-Mountain West Honorable Mention Vernon Wesley Conaway V Football
All-Mountain West second team Jaaziel Dante Johnson Basketball
All-Mountain West third team Jaaziel Dante Johnson Basketball
All-Tournament Puerto Vallarta College Challenge Mackenzie Goins Softball
CoSIDA Academic All-District Vernon Wesley Conaway V Football
Eight-time Mountain West Champion Shuang Zheng Swimming & Diving
Inducted into the National Football Foundation’s Hampshire Society Vernon Wesley Conaway V Football
Mountain West Champion Tamera Shmitova Swimming & Diving
Mountain West Player of the Year Claudia Herrero Tennis
Mountain West Scholar Athlete Anastasia Gorbacheva Tennis
Mountain West Scholar-Athlete Camryn T. Rocha Volleyball
Mountain West Scholar-Athlete Carrington D. Tolliver Soccer
Mountain West Scholar-Athlete Claudia Herrero Tennis
Mountain West Scholar-Athlete Emelie Elisabeth Small Soccer
Mountain West Scholar-Athlete Katarina Lee Stashyn Track & Field / Cross Country
Mountain West Scholar-Athlete Mackenzie Goins Softball
Mountain West Scholar-Athlete Lauryn Massic Track & Field / Cross Country
Mountain West Scholar-Athlete Olivia Rae Torres Soccer
Mountain West Scholar-Athlete Vernon Wesley Conaway V Football
Mountain West Scholar-Athlete Sara N. Olanda Soccer
Mountain West Scholar-Athlete Shannon Wiles Palladino Track & Field / Cross Country
Mountain West Sixth Man of the Year Jaaziel Dante Johnson Basketball
Mountain West Sixth Man of the Year Nisré Zouzoua Basketball
NCAA Diver of Year Shuang Zheng Swimming & Diving
Paradise Jam All-Tournament team Jaaziel Dante Johnson Basketball
Twice Mountain West Diver of the Year Shuang Zheng Swimming & Diving
Two-time NCAA National Champion Shuang Zheng Swimming & Diving