skip to main content

Core Curriculum Board and Committees

Core Curriculum Board for 2016-2017

Chair: P. Elliott Parker, Core Curriculum Director

Voting Members:

  • Nora Constantino, Division of Health Sciences (term expires in 2017)
  • Sarah Cummings, College of Science (term expires in 2017)
  • Jane Detweiler, College of Liberal Arts (reappointed until 2019)
  • Eelke Folmer, College of Engineering (term expires in 2019)
  • Hyun-Joo Jeon, College of Education (term expires in 2017)
  • David Shintani, CABNR (term expires in 2018)
  • Yvonne Stedham, College of Business (term expires in 2019)
  • Dahlia Henderson, ASUN Presidential Representative (ex officio)
  • Greta de Jong, Director, Core Humanities (ex officio)
  • Melissa Nicolas, Director, Core Writing (ex officio)
  • Jeff Mortensen, Department of Mathematics & Statistics (ex officio)

Non-Voting Ex Officio Members: 

Joe Cline, Vice Provost for Undergraduate Education
C. Russell Stone, Director, University Assessment & Accreditation
Derek Furukawa, Advising
Maureen Cronin, Admissions & Records
Katy Schleef, Curriculum Specialist & Course Concierge
Diann Jones, Core Administrative Assistant

Non-Voting Liaisons:

Melissa Deadmond, TMCC
Dianne Hilliard, WNC
Maureen McBride, CO1 Committee Liaison

Core Committees

Effective Composition & Communication [CO1]

  • Chair: Donica Mensing, Journalism
  • Maureen McBride, Writing Center [CCB]
  • Mary Groves, Business
  • David Feil-Seifer, Computer Science and Engineering

Quantitative Reasoning [CO2]

  • Chair: Mariah Evans, Sociology
  • Aleksey Telyakovskiy, Core Mathematics
  • Kim Rollins, Economics

Critical Analysis & Use of Information [CO3]

  • Chair: Pat Ragains, Libraries
  • Melissa Nicolas, English [CCB]
  • Ruth Gault, Microbiology

Physical & Natural Phenomena [CO4]

  • Chair: Pat Arnott, Physics / Nora Constantino, CHS [CCB]
  • Matthew Leone, Criminal Justice
  • Kelley Stewart, Natural Resources & Environmental Science
  • Xiaoshan Zhu, Electrical and Biomedical Engineering

History & Culture [CO5]

  • Chair: Elena Pravosudova, Biology
  • Greta de Jong, History [CCB] 
  • John Nolan, Managerial Sciences

Cultures, Societies, & Individuals [CO6]

  • Chair: Chris Williams, Philosophy
  • Markus Kemmelmeier, Sociology
  • Hyo (Jean) Jeon, Marketing
  • David Shintani, CABNR [CCB]

Artistic Composition, Interpretation, & Expression [CO7]

  • Chair: Tamara Scronce, Art
  • Paul Torkelson, Music
  • Leping Liu, Education

Constitutions [CO8]

  • Chair: Alan Deutschman, Journalism
  • Greta de Jong, History [CCB] 
  • Eric Herzik, Political Science
  • Katharine Schweitzer, Philosophy

Science, Technology, & Society [CO9]

  • Chair: Guy Hoelzer, Biology
  • Eelke Folmer, Computer Science and Engineering [CCB]
  • Chris Morgan, Anthropology
  • Sami Fadali, Electrical and Biomedical Engineering

Diversity & Equity [CO10]

  • Chair: Sandra Ott, Basque Studies
  • Hyun-Joo Jeon, Education [CCB]
  • Eleni Oikonomidoy, Education
  • Albert Lee, Music

Global Contexts [CO11]

  • Chair: Mehmet Tosun, Economics
  • Louis Marvick, World Languages & Literature
  • Rachel Salas Didier, Education

Ethics [CO12]

  • Chair: Katharine Schweitzer, Philosophy
  • David Shintani, CABNR [CCB]
  • Caesar Andrews, Journalism
  • Jodi Barker, World Languages & Literature

Integration & Synthesis [CO13]

  • Chair: Sarah Cummings, Chemistry [CCB]
  • Jamie Benedict, Nutrition
  • Jim Sundali, Managerial Sciences
  • Gini Vogel, Art

Application [CO14]

  • Chair: Jeanne Wendel, Economics
  • Rod Case, Education
  • Tamara Valentine, Honors
  • Pamela Sandstrom, Biology

Take the next step...